"Ić stont", czyli chrabąszcz majowy. Czy może nas zaatakować?

Chrabąszcz majowy, jak sama nazwa wskazuje, aktywny jest w maju. W tym roku ze względu na ciepły początek wiosny, zaobserwowano go nieco wcześniej. Czy słynny bohater memów z podpisem "ić stont" jest dla nas groźny?
Chrabąszcz majowy, fot. Shutterstock

Chrabąszcz majowy – jak wygląda?

Chrabąszcz majowy to owad, który zdecydowanie nie należy do małych. Może osiągnąć nawet 4 cm długości, a jego skrzydła są naprawdę spore. To właśnie one wydają ten charakterystyczny, brzęczący dźwięk, niemożliwy do pomylenia z innym. Stworzenia te mają jeszcze jedną wizualną cechę – czułki, które przypominają małe rogi. Okres aktywności chrabąszcza majowego zaczyna się zwykle, jak wskazuje nazwa, w maju. Spotkać je można aż do czerwca. Warto wiedzieć, że rozwój tego owada od larwy aż po dorosłego osobnika trwa 3 lata.

Wygląd chrabąszcza majowego stał się tematem żartów. Znany jest internetowy mem, na którym owad z "uśmiechniętą twarzą" wypina jedno odnóże. Zupełnie, jakby kazał nam się oddalić. Obraz często jest podpisywany "ić stont".

Czy chrabąszcz majowy gryzie?

Zdecydowanie niemałą panikę wywoła chrabąszcz majowy, który w trakcie lotu wpadnie nam we włosy. Każdy, kto tego doświadczył wie, że nie jest to miłe doświadczenie. Jednak czy ten owad może nas świadomie zaatakować lub ugryźć? Nie – człowiek nie jest w zakresie jego żywieniowych zainteresowań. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie nieszkodliwy.
Chrabąszcz majowy składa jaja, z których wykluwają się pędraki. Te żarłoczne larwy potrafią naprawdę spustoszyć ogród – podgryzają korzenie i bulwy. To pozwala zaliczyć ten gatunek owada do szkodników szkółek, upraw i trawników.

Żyje w Polsce i może mieć nawet 2 metry. Co robić, gdy spotkamy węża Eskulapa?
W Polsce występują cztery gatunki węży, łatwo zapamiętać wszystkie: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty i wąż Eskulapa. Ostatni z nich jako jedyny dusi swoje ofiary i może osiągnąć ponad dwa metry długości. Co robić, jeśli...

Wybrane dla Ciebie

Gorący temat

Filip Lato wygrał 20. edycję "Twoja twarz brzmi znajomo"! Na co przeznaczy 100 tysięcy?
20. edycja programu "Twoja twarz brzmi znajomo" dobiegła końca. Najlepszym z najlepszych został Filip Lato, który w show wcielił się w postać między innymi Sylwii Grzeszczak i Skolima. Mężczyzna zdradził, na jaki cel przekaże wygraną, czyli 100 tysięcy złotych.

Reklama

Najnowsze wpisy

Nie przegap

Reklama